Всяка болест е свързана със стрес и дискомфорт, но особено тежко е, когато се чувстваме безсилни да предпазим децата си от нея. Мнозина мислеха, че коклюшът е заболяване от миналото, но през последните месеци заболеваемостта нарасна и се предприеха мерки в цялата страна. Една от най-уязвимите групи са именно новородените.
Много пациентки се обърнаха към мен със запитвания за болестта. Нека първо разясним какво точно представлява коклюша. Коклюшът е силно заразна бактериална болест, която засяга белите дробове и дихателните пътища. Симптомите в началния период наподобяват тези на обикновена настинка. Разгръщането на заболяването е свързано с действието на специфичен "пертусис токсин", който е отговорен за появата на пристъпна кашлица (магарешка кашлица).
Коклюшът се предава по въздушно-капков път, когато заразеното лице кашля. Може да се предаде както от видимо инфектиран човек, така и от някой, който не е показал симптоми.
Как да се предпазим? Превенцията е ключовият начин да намалите шанса за заболеваемост. Устойчивостта на бактериите във външна среда е много ниска – те загиват в рамките на няколко часа. Високочувствителни са към действието на пряка слънчева светлина, изсушаване, високи температури и третирането с дезинфектанти.
Съветвам Ви да спазвате противоепидемичните мерки, като носене на маска на публични места и градски транспорт, избягване на претъпкани, затворени помещения и лимитиране на контактите с всякакви хора.
Какви рискове крие болестта за бременни? Рискът за бременната е минимален, но е доста висок за новородените, чиито имунитет още не е изграден. Силно се препоръчва ваксинация при бременни през 27-ата до 36-та седмица на бременността и при деца – спрямо имунизационния календар. Имунизацията за бъдещите родилки е еднократна, препоръчителна и по желание, като ще се извършва в определени за целта имунизационни кабинети във всички области на страната. Бременната жена трябва да посети гинекологичен кабинет, където ще получи документ, който удостоверява, че е в последния триместър от бременността. Документът се показва пред обособените кабинети за имунизация в регионалните здравни инспекции в страната, където ще се извърши ваксинацията.
С ваксинацията в последните седмици на бременността очакваме да постигнем "предаден" през плацентата имунитет към бебето до поставянето на първата му ваксина и така то да бъде предпазено от по-сериозни усложнения.
За допълнителна информация можете да запазите час за консултация на следния линк:https://superdoc.bg/lekar/milena-tsolova.